Nové expozice jabloneckého Muzea skla a bižuterie
Nové expozice jabloneckého Muzea skla a bižuterie Publikováno: 30. 05. 2014

Perličkové akvárium, vláček nebo „peep show“ - i to najdete v nových expozicích jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Po dobu několika měsíců probíhala jejich náročná modernizace. Zásadní změnou je nejen umístění expozice historického šperku a spínadel ze sbírky Waldes na hlavní budově, ale i doplnění o stovky nových exponátů, interaktivních prvků a dalších zajímavostí.

„Kolekce Waldes patří mezi nejcennější části sbírky našeho muzea. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo tento doslova historický poklad mapující podobu oděvního šperku tří tisíciletí vystavit na hlavní budově“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Není to však zdaleka jediná novinka, která na návštěvníky čeká. Zásadní reinstalací prošla celá bižuterní expozice. „Významně se rozšířila prezentace knoflíků, kde najdete zbrusu novou kolekci více než 2 tisíc jedinečných vzorů, bižuterie z umělých hmot a dřeva, nechybí ani populární céčka nebo designové závěsy“, sdělila vedoucí oddělení bižuterie a hlavní autorka scénáře Kateřina Hrušková. Vystaveny jsou také nové exponáty ze skleněné bižuterie, a to z počátku 19. století i doby nedávné, např. bižuterie vytvořená exkluzivně pro EXPO 58, či náhrdelník pro první kosmonautku Valentinu Těreškovovou. K vidění bude též exkluzivní bižuterie původně jablonecké firmy Prade, která po válce podnikala v Německu. Pro malé i velké návštěvníky je připraveno efektní akvárium se svítícími perličkovými rybičkami, elektrický vláček „oblečený“ do trendových barev perliček z Preciosy Ornely, výběr historických filmů nebo zřejmě první muzejní „peep show“. „Díky novému pojetí expozice jsme také mohli uplatnit řadu předmětů z doby fungování muzea coby vlastivědné instituce. Návštěvníci se tak dozví mnoho zajímavostí o historii Jablonce a předmětech, které se k ní váží“, doplnila Valečková.

Úpravy v expozicích se dotkly také expozice skla, která je největší stálou výstavou tohoto typu v České republice. „Jablonecká sbírka se zároveň řadí mezi deset největších veřejných kolekcí skla v Evropě. Můžeme tak z depozitářů téměř do nekonečna vytahovat stále nové zajímavé exponáty“, uvedl kurátor sbírky Petr Nový. Tentokrát do nových vitrín vybral luxusní stolní sklo z počátku 20. století (např. set navržený v roce 1913 pro rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este), toaletní lisované a broušené sklo z období mezi světovými válkami, české designové sklo z přelomu minulého století a v neposlední řadě výběr z produkce luxusní rakouské značky Riedel, která má své kořeny právě v Jizerských horách.

Pro výstavní účely bude nově využito i schodiště muzea, kde přibylo 16 vitrín. Až do října v nich bude prezentována bižuterie z mezinárodních jabloneckých výstav, kterou poté nahradí ukázky aktuální produkce současných výrobců.

Modernizaci expozic se podařilo uskutečnit díky mimořádné finanční dotaci zřizovatele muzea, kterým je Ministerstvo kultury, a také příspěvku Libereckého kraje na restaurování předmětů ze sbírky Waldes. Předcházela jí kompletní výměna nevyhovujícího halogenového osvětlení za LED technologie a instalace bezdrátového monitoringu klimatu, který muzejníkům pomůže včas zjistit případné výkyvy škodící cenným sbírkovým předmětům. Celkové náklady akce přesáhly 4 mil. korun.

Nová podoba expozice bude veřejnosti poprvé představena v sobotu 31. května, v rámci muzejní noci, a to od 16 hodin do 22 hodin.

Více informací o muzeu najdete na www.msb-jablonec.cz

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo