Prestižní Cena Ludwiga Mosera 2014 putuje již podruhé do Železného Brodu
Prestižní Cena Ludwiga Mosera 2014 putuje již podruhé do Železného Brodu Publikováno: 30. 09. 2014

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě zaznamenala v těchto dnech další z pozoruhodných úspěchů – prostřednictvím návrhů svých dvou studentů se stala již podruhé vítězem prestižní Ceny Ludwiga Mosera, kterou vypisuje a uděluje karlovarská sklářská firma Moser. Oba ocenění žáci studují v oddělení hutně tvarovaného skla.

„Není zcela obvyklé, že by v designérské soutěži tohoto významu dvakrát po sobě zvítězila stejná škola. Úspěch je pro nás tím cennější“, říká Martin Hlubuček, pedagog sklářské školy.

V kategorii středních škol zvítězil Radek Brezar (*1995), který hodnotící komisi a výrobce zaujal hned třemi svými návrhy.
„Radek Brezar patří bezpochyby mezi talentované studenty, což prokázal během svého studia opakovaně. Na jaře tohoto roku získal prestižní GRAND PRIX v celorepublikové designérské soutěži Studentský design. Střední školu úspěšně absolvoval v červnu s vynikající maturitní prací, za kterou získal titul Nejlepší maturitní práce roku 2014. Od září ve svém studiu pokračuje na Fakultě užitého umění a designu v ateliéru vedeném Janem Čapkem (Produktový design)“, dodává ředitelka školy Akad. soch. Zdeňka Laštovičková.

S čím Radek Brezar uspěl?

Soubor rotačních váz, pojmenovaných Maraca, má zvláštní dlouhá hrdla dekorovaná pravidelným brusem. Tento návrh esteticky těží z kontrastu probrušování dvouvrstvého skla. Další z návrhů, který bude ve sklárně realizován, se jmenuje Simple. Celý povrch této vázy je symetricky dekorován drobným pravidelným výbrusem. Návrh je značně variabilní, protože výbrus lze aplikovat v různě velkých plochách. Třetím návrhem je soubor interiérových váz Pruh. Čistá forma velkého robusního tvaru využívá spojení dvou kontrastních sklovin a jejich následného probrušování.

Dalším oceněným studentem a Zvláštní cenu poroty obdrží Michal Stehlík za soubor nápojového skla Saliente, který těží z klasických technik používaných v Moseru – především se jedná o aplikaci broušených řezů v kombinaci se zlatem.

Moser o soutěži…

Kreativita, inovace, funkčnost, jedinečnost, variabilita = to vše jsou kritéria pro hodnocení této soutěže. Spolupráce s mladými výtvarníky přináší firmě nový nekonvenční pohled na soudobý design. Zadáním soutěže bylo vytvořit dekorativní interiérové předměty, které ponesou nezaměnitelný moserovský styl, budou propojovat tradici se současným design, využijí jedinečnou sklovinu a ve vysoké míře uplatní umělecké řemeslo. Vítězné návrhy budou ve sklárně realizovány a následně se jimi bude Moser prezentovat na prestižních mezinárodních veletrzích v Paříži, Frankfurtu, New Yorku a Atlantě. Pro vítěze soutěže je připravena stáž ve sklárně, spojená se vzorováním na huti a konzultacemi se sklářskými odborníky.

„Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 60 studentů z deseti tuzemských středních a vysokých škol a dvě vysoké školy z Polska a Rakouska. Předložených navrhů bylo přes osmdesát”, řekl k soutěži Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser a.s.

Zdroj: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný brod

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo