Náročná rekonstrukce vany dokončena
Náročná rekonstrukce vany dokončena Publikováno: 03. 12. 2014

Společnost Vetropack Moravia Glass dokončila náročnou přestavbu tavicí vany na čiré sklo, a to za použití nejmodernějších technologií. U této příležitosti se konalo v pátek 14. listopadu 2014 ve sklárně slavnostní setkání se zákazníky, obchodními partnery, zástupci státní správy i dalšími významnými osobnostmi. Symbolicky byl zatlučen poslední dinasový klín do klenby opravené vany a následně začne temperování až na 1600 °C. Rekonstrukce vany včetně navazujících technologií trvala tři měsíce a vyžádala si celkem 900 milionů Kč.

Pozvaní hosté se dostali přímo útrob vany, která je srdcem každé sklárny. Kromě generálního ředitele, Gregora Gábela, se k výjimečné investici vyjádřil také jeden z významných hostů, velvyslanec Švýcarska Markus-Alexander Antonietti. Důvodem investice byla nejen snaha zvýšit výkon a kvalitu produkce, ale také snížit energetickou náročnost. „Předpokládáme snížení spotřeby energie na tavení skloviny přibližně o 20 % a úměrně tomu také pokles příslušných emisí," uvedl Miloš Kostýlek, ředitel techniky a consultingu v Vetropack Moravia Glass. Jedná se o nesmírně náročný projekt, během něhož byla dosavadní rekuperativní vana typu Vetropack Melter rekonstruována na U-plamennou. Jen pro představu: během rekonstrukce bylo zabudováno více než 5000 tun žáruvzdorných materiálů a přes 500 tun ocelových konstrukcí.

Pro rekonstrukci vany byly využity nejnovější poznatky a technologie v tavení skla. U-plamenná vana s tavicí plochou 130,5 m2 a tavicím výkonem 350 t/den patří k technologické špičce. Součástí investiční akce byla i modernizace navazujících výrobních linek. Tato technologie umožňuje rychlejší a kvalitnější výrobu lahví a sklenic. Tento cíl splňují i nové chladicí pece a transportní linky studeného konce včetně nových paletizátorů.
Celá investiční akce byla náročná nejen technicky a finančně, ale i z hlediska dodržení termínů. „Z vany se musela nejdříve vypustit sklovina a pak se vana musela vychladit. Rekonstruovaná vana se zase musí natemperovat a naplnit střepy a sklářským kmenem. Jen tyto vedlejší, ale nutné procesy zabraly v případě vany 51 asi 20 dnů. Vlastní rekonstrukce vany a navazujících technologií musela pak být provedena za pouhých 80 dnů," řekl Miloš Kostýlek.

Akce byla naplánovaná a koordinovaná s ostatními závody mezinárodní skupiny Vetropack, takže tříměsíční výpadek nepocítili zákazníci a nebyl přerušen ani příjem střepů.

Zdroj: VETROPACK MORAVIA GLASS, akciová společnost (www.vetropak.cz)

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo