Když se v architektuře setkává příroda se sklem
Když se v architektuře setkává příroda se sklem Publikováno: 12. 01. 2015

Architekti z ateliéru Boeri Studio v Miláně získali mezinárodní cenu Highrise Award International za rok 2014 se svým projektem Bosco Verticale: dvě obytné výškové budovy s fasádou, jejíž součástí je, jak naznačuje název – „vertikální les“.   Z teras a balkónů těchto dvou hranolovitých věží o výšce 87 a 119 metrů vyrůstá zhruba 800 stromů a celá řada dalších rostlin, které působivě propojují přírodu s městskou architekturou. 

Rostliny a stromy pohlcují prach, přeměňují CO2 na kyslík a chrání byty před sluncem a hlukem. Energetická rovnováha věží je navíc ještě umocněna použitím 10 000 m² skla regulujícího sluneční záření od společnosti AGC (ipasol neutral 73/42, ipasol neutral 48/27 a Stopray Vision-36T) na fasádách: tato vysoce výkonná skla umožňují skvělou ochranu před přehříváním v létě a zároveň dovolují přístup dostatečného množství světla do všech prostor budov.

Projekt Bosco Verticale byl vystavěn v parku Porta Nuova v severní části Milána jako součást urbanistického programu regenerace s názvem Metrobosco. Cílem programu Metrobosco je využít tuto část města způsobem šetrným k životnímu prostředí – dosud ve městě v rámci programu vzniklo přibližně 7 700 m² nových zelených ploch. Do programu patří i tyto dvě obytné výškové budovy: svými 19 (věž D) a 27 (věž E) patry poskytují dostatek prostoru pro 113 bytů nejrůznějších velikostí. 

Věže jsou nejen pozoruhodné, ale i velice inovativní. Jednotlivá patra jsou kolem jádra budov uspořádána do nepravidelných vzorů, takže terasy a balkóny z fasády asymetricky vyčnívají, což obyvatelům nabízí celkem 8 900 m² plochy k opalování a odpočinku uprostřed téměř hektarového „vertikálního lesa“.  10 000 m² skla regulujícího sluneční záření od společnosti AGC zajišťuje udržení optimální teploty uvnitř budovy po celý rok. Na fasády byly instalovány různé typy skel s regulací slunečního záření podle toho, kam jsou orientována, a výběr skla byl proveden tak, aby vyhovoval potřebám izolace a osvětlení. Ipasol neutral 73/42 má solární faktor 42 % a faktor světelné prostupnosti o vynikající hodnotě 73 %, umožňující přístup maximálního množství denního světla do budovy. V případech, kde je třeba o něco větší ochrany před sluncem, je ideálním řešením ipasol neutral 48/27. Díky jeho nízkému solárnímu faktoru 27 % se prostory za skleněnou fasádou nikdy nadměrně nezahřejí, dokonce ani uprostřed léta, což umožňuje úspory nákladů na klimatizaci. I přitom má sklo stále faktor prostupnosti světla 48 % zachovávající soulad se vzhledem fasády orientované na světlo. Sklo Stopray Vision-36T umožňuje maximální ochranu proti slunečnímu záření u fasád obrácených k jihu: má velmi nízký solární faktor, pouhých 20 %, a faktor světelné prostupnosti 33 %. Díky vynikající úrovni tepelné izolace s hodnotou  Ug = 0,9 W/(m²K) nabízí sklo i účinnou ochranu proti tepelným ztrátám v zimě.

Zdroj: AGC GROUP (www.yourglass.com)

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo