V Jabloneckém muzeu není nuda
V Jabloneckém muzeu není nuda Publikováno: 31. 03. 2015

Zatímco v loňském roce proběhla zásadní reinstalace expozice bižuterie, do níž byla například včleněna „klenotnice“ s knoflíky a spínadly z celého světa ze sbírky pražského továrníka Jindřicha Waldese, letos se doplnění dočkala stálá výstava skla. Celé muzeum je dnes také, díky řadě interaktivních prvků a doprovodných programů, atraktivnější pro dětské návštěvníky.

Na výstavní ploše tisíc čtverečných metrů muzeum nabízí výběr z největší sbírky bižuterie na světě a největší stálou výstavu skla v České republice. Pokud návštěvník navíc využije audioprůvodce nebo jeho bezplatnou verzi do mobilního telefonu, může o (nejen) českém skle a bižuterii snadno zjistit vše podstatné.

Expozice skla „Čarovná zahrada“ se od loňska rozrostla o více než pětinu exponátů na současných více než 1,5 tisíce ukázek uměleckořemeslných děl a výtvarných artefaktů od antiky po dnešek. Nově jsou prezentovány malované fragmenty skleněných starověkých egyptských nádob, stříbřené sklo 19. a 20. století nebo historizující sklo německé a italské provenience. Ze současné produkce si může návštěvník prohlédnout zejména četné ukázky současného českého a evropského skla, které muzeum získalo od účastníků loňského Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2014. Najde mezi nimi komerční hity z posledních tří let, moderní designová svítidla nebo třeba trofeje pro cyklistický závod Tour de France.

Z trienále pochází též současná jablonecká bižuterie a umělecké šperky vystavené v expozici bižuterie. Specifickým artefaktem je pak zámotek se světélkujícími rytými skleněnými gemami od Pavlíny Čambalové. Tradiční součástí muzejní nabídky se již staly projekty „Výstava ve výstavě“ a „Exponát měsíce“, které upozorňují na zajímavé osobnosti, výročí a aktuality ze světa skla a bižuterie.

Hravé návštěvníky zabaví perličkový vláček v aktuálních trendových barvách kroužící kolem perličkové sklárny, velké pohyblivé zrcadlo, nástěnné počítadlo nebo fosforeskující mořské akvárium. K dispozici jsou též pracovní listy pro školní skupiny i rodiny s dětmi.

Více informací a vše podstatné o tom, co muzeum pořádá a připravuje, lze snadno zjistit na muzejním webu www.msb-jablonec.cz a jeho facebookovém profilu www.facebook.com/msbjablonec.

 

Zdroj: Tisková zpráva Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo