Výstava HOT & COLD
Výstava HOT & COLD Publikováno: 22. 06. 2015

Jaké nápojové sklo a porcelán se dnes navrhuje hned v pěti zemích Evropy, ukazuje právě teď Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Pro Ministerstvo zahraničních věcí České republiky připravilo výstavu současného skla a porcelánu z České republiky, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovenska nazvanou HOT & COLD. Svou premiéru si odbyla v loňském roce jako prezentace zemí Středoevropské kulturní platformy v ázerbájdžánském Baku. V jabloneckém muzeu má tedy premiéru českou.

Výstava HOT & COLD byla připravena cíleně pro Ázerbájdžán a velmi nás potěšilo, že jsme mohli středoevropské nápojové sklo a porcelán tamnímu publiku představit v tak prestižním prostoru, jakým je Národní muzeum umění v Baku,“ uvedl Jaroslav Kantůrek z odboru veřejné diplomacie Ministerstva zahraničních věcí.

Na výstavě se představí designové, inovativní i klasické formy nápojového skla a porcelánu, které vyrábí společnosti v České republice, Maďarsku, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Nechybí malá studia, jako jsou rakouský Glashütte Comploj nebo „si.li“ ze Slovenska, ale nepomíjí ani světoznámé značky – český Moser, maďarský Herend, Polskie Fabryki Porcelany „Cmiełow“ a „Chodziez“ a sklářskou firmu Krosno z Polska nebo rakouský Augarten. Prostor dala také poměrně novým společnostem, které sázejí na výrazný design, a to českým značkám BOMMA a Ave Clara. Mezi designéry, kteří jednotlivé kolekce zúčastněných firem navrhli, najdete známá jména, jakými jsou Patrik Illo, Etelka Maixner, Gottfried Palatin, Szuzsa Scala, Petr Larva, Olgoj Chorchoj, Jiří Pelcl či František Vízner.

„Pro naše muzeum je velkou ctí, že jsme byli Ministerstvem zahraničních věcí osloveni s tak prestižní nabídkou. Dlouhodobě se snažíme v rámci stálých expozic prezentovat nejen historické, ale i současné české i zahraniční výrobky – dokladem může být loňský ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie –, protože považujeme za velmi důležité prezentovat české sklo ve srovnání s konkurencí. Možnost představit na jednom místě výběr ze současného skla a porcelánu pěti zemí je lákadlem nejen pro kurátora, ale pevně věřím, že i pro návštěvníky“, říká o výstavě její hlavní kurátor Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Partnery výstavy HOT & COLD / Současné nápojové sklo a porcelán ze zemí střední Evropy jsou Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo kultury ČR. Veřejnosti bude přístupná od 19. června do 4. října 2015.

Zdroj: Tisková zpráva, Jablonec nad Nisou (8. 6. 2015)

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo