Na Kristiánově se téměř po 130 letech opět bude tavit sklo
Na Kristiánově se téměř po 130 letech opět bude tavit sklo Publikováno: 27. 08. 2015

Zaniklá sklářská osada Kristiánov v Jizerských horách ožije v sobotu 5. září již 24. ročníkem Mariánské sklářské pouti. Pořádá ji Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a bude to zároveň jedna z posledních možností navštívit zdejší stálou expozici.

Památník sklářství na Kristiánově ukončí letošní sezónu v pondělí 28. září dnem otevřených dveří u příležitosti státního svátku. Pak se návštěvníkům na celý rok zavře. „V příštím roce totiž konečně vypukne jeho dlouho odkládaná rekonstrukce. I proto jsme chtěli o letošní pouti nabídnout něco mimořádného. Myslím, že návrat tavení skla, které tu bylo doma celých 111 let, je tou nejlepší volbou“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Foukání skla se ujme Floriánova huť z Častolovic u České Lípy, která si pro návštěvníky pouti připravila i ukázky výrobků z tradičního sortimentu kristiánovské sklárny.

První Mariánská sklářská pouť se na Kristiánově konala roku 1790 a pak každý rok až do zániku sklárny. Muzeum tuto tradici obnovilo v roce 1990. I letos se návštěvníci mohou těšit na stánky s tradičním, nejen skleněným a bižuterním zbožím, soutěže pro děti nebo slaňování přes řeku Kamenici, které organizuje Horská služba. „Připraven je i kulturní program, v němž se budou střídat jablonecký pěvecký sbor Iuventus, gaude!, Zlatý holky, Katastrofální předpověď počasí, Jablonecká píšťalka i oblíbená Rumová aféra a divadélko pro děti“, přiblížila doprovodný program Šárka Labusová. Naposledy bude také možno navštívit stálou expozici Kristiánov – klíč k srdci Jizerských hor. „Po rekonstrukci ji najdou trochu v jiné podobě a podkroví chalupy nabídne novou interaktivní expozici, která bude propojená s pozůstatky dnes již zaniklých budov této kdysi významné sklářské osady“, doplňuje Valečková.

Sklářská osada Kristiánov byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopil na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výboru bižuterie. Specialitou byly tzv. "tutny", duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků - banglí. Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Na sklářskou pouť na Kristiánov se můžete vydat v sobotu 5. září, začíná jako obvykle v 10 hodin mší svatou. Program bude probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.

Více informací o akci naleznete ZDE.

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo