Budova AGC zvolena zahraniční stavbou roku v ČR
Budova AGC zvolena zahraniční stavbou roku v ČR Publikováno: 04. 11. 2015

AGC Glass Building, nová budova vedení AGC Glass Europe nacházející se v Louvain-la-Neuve v Belgii, získala v kategorii věnované zahraničním architektonickým dílům titul „Zahraniční stavba roku“ („Foreign Building of the Year“), který jí byl udělen během slavnostního vyhlašování vítězů v proslavené Betlémské kapli v Praze dne 13. října tohoto roku. Uvedená architektonická soutěž je nejprestižnější akcí svého druhu v České republice a od roku 1992 ji organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, jež v tomto roce zaznamenala rekordních 72 přihlášených projektů.

Budova AGC Glass Building má téměř nulovou spotřebu energie a může se již pochlubit certifikátem BREEAM, svědčícím o vynikající kvalitě projektu, jehož autorem je kancelář „Philippe SAMYN and PARTNERS sprl architects & engineers – BEAI sa“ spolupracující s generálním dodavatelem stavby, společností Van Roey. Spotřeba energie související s vytápěním, chlazením a umělým osvětlením je totiž více než kompenzována elektrickou energií, kterou poskytuje 900 fotovoltaických panelů umístěných na střeše a zařízení pro využití geotermální energie.

Budova je postavena na pilotech s parkovací zónou v přízemí přímo pod budovou a upoutá z vnější strany svým dvojitým skleněným pláštěm. První, vnitřní strana, se skládá z extračirých dvojskel se superizolačními povlaky a s řízeným prostupem sluneční energie2. Druhá, vnější strana, je dynamická a tvoří ji skleněné lamely3, které jsou pohyblivé a na obou stranách potištěné střídavými bílými pásy. Svou polohu přizpůsobují automaticky pohybu slunce, a tak optimalizují přívod přirozeného světla, čímž chrání uživatele budovy před oslněním a horkem. Uvnitř budovy se ve dvou poschodích nacházejí kanceláře, konferenční centra, občerstvovací zóny, terasy a zahrady či patiové zahrady. Celek protíná majestátní vnitřní galerie s auditoriem. 

Zdroj: Tisková zpráva AGC

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo