Skla pro unikátní vozítko pro postižené
Skla pro unikátní vozítko pro postižené Publikováno: 09. 05. 2014

Společnost AGC Automotive, která je součástí skupiny AGC, vyvinula a začala dodávat kompletní zasklení pro unikátní vozidlo určené výhradně pro tělesně postižené. Vozidlo s názvem ELBEE vyvinula a v současné době začala vyrábět moravská společnost ZLKL Loštice. AGC Automotive spolupracoval i na vývoji zasklení.

„Vývoj vozidla ELBEE je unikátním projektem nejen v rámci České republiky. Jsem proto rád, že jsme jako přední výrobce autoskel mohli být u zrodu tohoto nevšedního vozidla. K vývojářskému týmu společnosti ZLKL jsme se připojili již v roce 2010, a měli jsme tak možnost přímo ovlivnit podobu celého konceptu,“ uvedl generální ředitel AGC Automotive Jiří Markuci. AGC Automotive dodává pro vůz veškeré zasklení. Prototypy skel dodala firma již v roce 2010, letos v únoru vyrobila první předsériové vzorky.

 „S ohledem na to, komu jsou vozidla ELBEE určená, jsme se snažili, aby naše skla byla cenově dostupná. Zároveň jsme schopni do skel zakomponovat celou řadu prvků zvyšujících komfort cestujících s tělesným postižením,“ doplnil Jiří Markuci. Firma tak například navrhla elektricky vyhřívané čelní sklo vhodné pro řidiče s omezenou pohyblivostí. Toto sklo obsahuje také speciální IRA fólii, díky níž vůz uspoří palivo při klimatizaci. Omezuje i nebezpečí přehřátí organismu řidiče, což ocení zejména kvadruplegici, kteří mají omezenou termoregulaci těla. Firma je také připravena pro sériovou výrobu dodat skla se stínicím pruhem, rain- nebo lightsenzorem, kameru pro nouzové brzdění a další vylepšení. 

S náročným vývojem vozidla ELBEE začala firma ZLKL Loštice před deseti lety. Výsledkem práce je vozítko s unikátní konstrukcí, která umožňuje, aby vozíčkář do auta nastoupil a řídil sám bez cizí pomoci. ELBEE má totiž dálkově ovládané přední odklopné dveře s rampou, díky které je do auta možné vjet i s invalidním vozíkem. Pro tento rok má výrobce objednávky na tři sta vozů, především ze západní Evropy. Po zavedení sériové výroby počítá s výrobou 10 000 vozidel ročně. 

AGC Automotive, která je součástí největšího evropského výrobce skel, skupiny AGC, dodává automobilová skla pro všechny velké světové automobilky, jako jsou značky koncernů Volkswagen, Mercedes, BMW, Škoda, GM, FORD, Renault, Toyota, Peugeot, Citroën, Suzuki, Fiat a další. V současné době v Chudeřicích roste nová výrobní hala za 100 milionů korun, která umožní firmě zvýšit kapacitu výroby.

Zdroj: Tisková zpráva AGC Flat Glass Czech (duben 2014)

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo