V Duchcově si připomínají 165. výročí porcelánky
V Duchcově si připomínají 165. výročí porcelánky Publikováno: 02. 07. 2018

Manufaktura na výrobu figurálního porcelánu Royal Dux v Duchcově si letos připomíná významné výročí – 165 let od svého vzniku. První zmínka o zdejší výrobě se objevuje v roce 1853. V Duchcově v Osecké ulici č.p. 44 bydlel jistý Lorenz Kohler, který právě v daném roce pronajal svůj dům Antonovi Gierschickovi, jenž tu okamžitě začal vyrábět dlaždice…

Poté se zde vyráběly různé keramické předměty ze surovin těžených v okolí. Tradiční ozdobný a figurální porcelán začal v Duchcově vznikat zhruba od roku 1900. A právě od této doby se zdejší výrobky rovněž označují trojúhelníkem z růžové hmoty s nápisem Royal Dux Bohemia.  – A značí se tak dodnes! Úředně byl ale tento trojúhelník, a to spolu s  nápisem Royal Dux Bohemia, zaregistrován v Obchodní komoře v Liberci až 12. dubna 1912.

Vraťme se ale o něco zpět, abychom si připomenuli, že už v roce 1878 získaly výrobky porcelánky Royal Dux  stříbrnou medailí na Světové výstavě v Paříži. A tento porcelán se pak ve velkém vyvážel do Severní a Jižní Ameriky, stejně jako do Austrálie. Největších úspěchů Duchcovští dosáhli v roce 1904 na Světové výstavě v Saint Louis v Americe, odkud si přivezli Grand Prix. Další medaile z nejrůznějších výstav následovaly. Díky těmto úspěchům si firma upevnila své nejvýznamnější odbytiště v zámoří, ale velký zájem o její výrobky byl rovněž ve Francii a Velké Británii, kde si dodnes nádherných porcelánových plastik firmy Royal Dux, ať už z období secese nebo art deco, velice považují.

Jenže co by byla porcelánka bez lidí, navíc lidí se „zlatými ručičkami“ a báječnými nápady? K významným jménům těch, kteří se o vznik a následný rozmach manufaktury zasloužili, patří rozhodně Anton Gierschick, Eduard Eichler a Anton Franz Eichler, ale také modelér Alois Johann Hampel a po nich řada dalších a dalších až po současného modeléra Miroslava Mráčka.. 

A právě letošní oslavy 165. výročí chtějí v plné míře připomenout ty, co v porcelánové manufaktuře pracovali. Bez šikovných lidí a jejich nástupců by dnes nebylo duchcovského figurálního porcelánu, jakož i značky Royal Dux Bohemia.

Křehké kráse, kterou lidé pracující v duchcovské porcelánce vytvářeli a vytvářejí dodnes , byla věnována v květnu a červnu několikatýdenní výstava, která se konala v prostorách Poppelovy síně Muzea města Duchcova. Vernisáže se zúčastnila rovněž řada bývalých zaměstnanců a výtvarníků spjatých s tímto závodem.

„Když jsme se pustili před několika měsíci do hledání materiálů a dokumentů o lidech, kteří jsou spjati s manufakturou v Duchcově, netušili jsme, co všechno objevíme, co spatří světlo světa, jak se rozšíří naše vědomosti o historii závodu, ale i o lidech, co tu působili. Nalezli jsme spousty fotodokumentace z provozů, kde jsou tváře těch, kteří figurální porcelán nejenom navrhovali, ale rovněž vyráběli, dekorovali..A právě tyto fotografické dokumenty se staly součástí výstavy. Čekali jsme na reakce návštěvníků, a ty byly opravdu veliké! Mnozí tu poznávali nejenom sebe, ale i své rodiče a prarodiče, co v závodě Royal Dux pracovali,“ sděluje ředitel závodu Dr. Radislav Feix. 

Poppelova výstavní síň v Duchcově se o čtvrtém květnu nestala pouze místem zahájení výstavy a oslav 165 let trvání manufaktury na výrobu figurálního porcelánu, ale také místem setkání bývalých a současných pracovníků porcelánky, výtvarníků a navíc i přímých potomků modeléra Aloise Johanna Hampela. Přicestoval z Berlína nejstarší žijící  Hamplův pravnuk Horst, kterého doprovázel i praprapravnuk, nejmladší nositel tohoto jména. Nejdále to měla ze Skotska pravnučka Birgit. Spolu s dalšími si prohlédli prostory závodu Royal Dux, kde obdivovali  um současných modelérů, retušérek a malířek, ale rovněž porcelánové figury vyrobené podle  návrhů jejich prapředka či také zakladatele firmy Eduarda Eichlera.

Hamplovi k Duchcovu patří, a to nejenom jejich předek, nejúspěšnější z modelérů porcelánky, který tu působil pětapadesát let. Tvrdí to všichni, co sem dorazili a co si nakonec pobyt protáhli na několik dní. „Jsme vlastně odtud, měli bychom to tady tedy pořádně poznat, chceme vyprávět i dalším členům naší rozvětvené rodiny, že je tu fajn a že děda nejenže tvořil nádherné věci, ale vybral si pro svůj domov hezké místo,“ zdůrazňovala Eva-Marie  Körner, pravnučka, co dorazila z bavorského Mnichova.

Velký ohlas měla vedle výstavy taktéž další z akcí - Den otevřených dveří. „Opravdu jsme nečekali takový zájem, vždyť sem přijeli lidé z Prahy, Mnichova Hradiště, Kolíňáci… Gró samozřejmě měli opět naši bývalí zaměstnanci a občané Duchcova, kteří se chtěli na vlastní oči podívat, jak to v závodě funguje a co se tu v uplynulých letech změnilo. Jsem rád,“ konstatuje R. Feix, „že se nám podařilo vydat k zahájení výstavy brožuru a současně dokončit i filmový dokument, kde ukazujeme nejenom historii, ale i současnost a představujeme naši výrobu. Film jsme poprvé oficiálně uvedli na vernisáži výstavy a doplňoval program Dne otevřených dveří v našem závodě.“

 

Zdroj: Český porcelán, a.s.

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo