Mezinárodní keramické symposium Bechyně
Mezinárodní keramické symposium Bechyně Publikováno: 09. 07. 2018

28. ročník Mezinárodního keramického symposia Bechyně (International Symposium of Ceramics Bechyně) bude zahájen v úterý 10. července 2018 v 16.00 hodin v prostorách Zámecké galerie, bývalého Muzea Vladimíra Preclíka, Zámek 1, Bechyně. Zakončí jej vernisáž pracovní výstavy děl participujících umělců, která proběhne 3. srpna 2018 v 16.00 hodin v Alšově jihočeské galerii - Mezinárodním muzeu keramiky.

Nové vedení si jako jeden z hlavních cílů vytklo důstojně navázat na dlouholetou tradici jednoho z nejstarších keramických symposií, které bylo založeno v roce 1966, vrátit jej do povědomí a vytvořit pro něj nový kontext související s aktuálním uměleckým děním.

"Snažíme se vnímat symposium především jako platformu, kterou chceme přirozeným způsobem použít k propojení mezinárodní keramické scény i k mezioborové konfrontaci. Samotné symposium si zachová tradiční bienální rytmus a účast mezinárodních tvůrců.

Posílena bude prezentace v zahraničí a spolupráce s kurátory. Význam symposia jako specifického formátu tvůrčího setkávání a proměny jeho role v průběhu více než padesáti let budou základními tématy při koncipování výstav a katalogů," uvedla Eva Pelechová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Keramické symposium Bechyně.

Účastníci symposia
Yael Atzmony (ISR)
Ellen Kleckner (USA)
Sofie Norsteng (NOR)
Giorgio Di Palma (IT)
Katie Sleyman (USA)
Adam Železný (CZ)

Odborná komise
(výběr účastníků)
Veronika Rollová
Brad Schwieger (USA)
Gabriel Vach
Martin Vaněk
Jindra Viková

Proces výběru jednotlivých účastníků přibližuje Veronika Rollová, členka odborné komise: "Nominováni byli především umělci, kteří dlouhodobě pracují s médiem keramiky. Odborná komise vybrala šest umělců mladší generace, jejichž tvorba ukazuje širokou škálu současných přístupů k tomuto médiu: zaujaly nás monumentální instalace Sofie Norsteng i křehké práce Katie Sleyman. Zatímco umělkyně Yael Atzmony v některých svých dílech z posledních let pracuje s historií a tíživými vzpomínkami, Giorgio di Palma si s lehkostí hraje s motivy všednosti na hranici kýče. Objekty Ellen Kleckner na první pohled připomínají nádoby starověkých kultur, aby nás posléze při bližším zkoumání znejistěly. Jediný letošní český zástupce Adam Železný experimentuje s materiálem až na samu hranici jeho destrukce.”

Den otevřených dveří
Nastávající ročník představí šest umělců z celého světa, kteří stráví necelý měsíc tvůrčím pobytem v Bechyni, tradičním centru umělecké keramiky i keramické průmyslové výroby. Jejich práci si budou moci návštěvníci prohlédnout na dni otevřených dveří, jenž proběhne 21. července 2018 v prostorách Střední uměleckoprůmyslové školy, Písecká 203, Bechyně od 10.00 do 20.30 hodin.

Pracovní výstava
Umělecká díla vzniklá v průběhu symposia budou poprvé představena během pracovní výstavy, která proběhne od 3. do 31. srpna 2018 v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni.

Výstavy v roce 2019
V roce 2019 bude následovat výstava v Praze a dvě v zahraničí, které budou koncipovány jako konfrontace aktuálních výsledků s historií symposia a jejími highlighty. Kurátory budou Veronika Rollová a Martin Vaněk.

Martin Vaněk, kurátor a člen odborné poroty, upřesňuje: „Mezinárodní symposium keramiky Bechyně si během několika desetiletí vybudovalo mezinárodní pověst. Umělecká díla vzniklá během nich jsou dnes uložena v Alšově jihočeské galerii a nově také prezentována v její stálé expozici Meziprůzkumy. Sbírka AJG 1300–2018. Některá díla ze symposií vlastní i Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které je dlouhodobým partnerem akce.

Práce s historií symposia je důležitá i pro současný ročník, jehož účastníci a účastnice představují velmi různorodé přístupy k umělecké tvorbě v daném médiu. Jde o konceptuální, ale i klasické přístupy. Výsledky symposia jsou prozatím neznámé, koncepce výstavy tak bude aktuálně reagovat na danou situaci, která vznikne tvůrčí aktivitou vybraných umělců.”

Vize a plány
Kromě intenzivnějšího propojení s mezinárodní scénou se symposium chystá formou reflexí a dílčích příspěvků do katalogu navázat konfrontační dialog s výraznými osobnostmi i z jiných oborů a v nejbližší budoucnosti navázat spolupráci s vysokými školami.

Podpora
Mezinárodní keramické symposium v Bechyni bylo podpořeno Ministerstvem Kultury ČR, Státním fondem kultury, Jihočeským krajem a firmou LAUFEN CZ s. r. o.

Partneři
Partnery Mezinárodního keramického symposia v Bechyni jsou: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Alšova jihočeská galerie, město Bechyně, Sdružení výtvarných umělců keramiků, Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni.

Zdroj: Tisková zpráva, Mezinárodní symposium keramiky, o.p.s.

 

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo