Pohyb-Výraz-Emoce
Pohyb-Výraz-Emoce

Období: 22. května 2015 - 4. října 2015 Místo: Jablonec nad Nisou

Srdečně Vás zveme na unikátní výstavu (nejen) o skleněných figurkách, která představuje výběr z největší veřejné sbírky železnobrodských skleněných figurek na světě, ale také ukázky dalších možností zpodobnění figur v historickém i současném užitkovém, dekorativním a ateliérovém skle.

V jablonecké sbírce jsou nejen desítky exkluzivních železnobrodských figurek vzorovaných pro světové výstavy 20. století, ale též sportovci, pohádkové postavy, politici nebo popkulturní rarity. Ve vitrínách tak vedle sebe najdete třeba fotbalistu či hráče ragby, Ferdu Mravence, Hurvínka, Pepka námořníka, ale také Sherlocka Holmese, Karla IV. či politiky Winstona Churchilla nebo Fidela Castra.

Výstava nazvaná „POHYB – VÝRAZ – EMOCE / Figury a figurky v českém sklářském umění a řemesle“ je však věnována nejen železnobrodským figurkám, ale tématu sochařského ztvárnění tématu figury v českém sklářství obecně. A to jak v užitkovém a dekorativním skle, tak v autorské tvorbě. Na návštěvníky proto čekají i málo známé skleněné figurky z Jizerských hor přelomu 19. a 20. století, lisované figurální sklo 19. století nebo na sklářské píšťale vykouzlené umělecké práce výtvarníků z posledních let.

Výstavu figurek, která připomíná též významná výročí 95 let založení SUPŠ sklářské v Železném Brodě a výročí 120 let narození otce železnobrodských figurek Jaroslava Brychty, bude možné navštívit od 22. května do 4. října, v hlavní budově Jabloneckého muzea skla a bižuterie.

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo