Sklářská slavnost na Kristiánově
Sklářská slavnost na Kristiánově

Období: 1. 9. 2018 - 1. 9. 2018 Místo: Kristiánov

Na jediný den v roce se do zaniklé sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách vrátí výroba skla a bižuterie. V sobotu 1. září od 9 hodin se zde uskuteční Sklářská slavnost, kterou pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie http://www.msb-jablonec.cz/.

Můžete se těšit na stánky se skleněným a bižuterním zbožím, uvidíte ale také mistry skláře přímo při práci – hned ve dvou sklářských pecích se bude tavit a foukat sklo, u Kopalova mačkadla vyrábět bižuterní kameny. K vidění bude dále tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, zdobení skla, ruční výroba skleněné bižuterie či různých módních doplňků. Připravena je široká nabídka tvůrčích dílen, kde si budete moci vyzkoušet foukání a malování vánočních ozdob, vytvořit skleněnou mozaiku, navléknout šňůrku korálků nebo ušít originální šperk z drobných perliček.

Slavnost zahájí v 10 hodin mše svatá, poté uctíme zakladatele sklářské osady na místním hřbitově. Otevřena bude i nová expozice v jediném zachovalém stavení osady, tzv. Liščí boudě“, která prošla kompletní stavební rekonstrukcí v letech 2016 - 2017.

Na Sklářskou slavnost na Kristiánově se můžete vydat v sobotu 1. září, program bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
 
Doprava
Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.

V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo