Vyšší odborná škola sklářská Nový Bor
Vyšší odborná škola sklářská Nový Bor - logo

Studijní obory: Vyšší odborná škola

82-41-N/13 Tvorba uměleckého skla
Zakončení absolutoriem a získáním titulu Diplomovaný specialista

Školní vzdělávací programy pro tříleté učební obory umožňují vzdělávat skláře, kuliče, hranaře, rytce, malíře, formaře a strojníky sklářských strojů a zařízení. Podobně je tomu i u čtyřletého studijního oboru, kde školní vzdělávací programy umožňují zaměřit vzdělání na broušení a vzorování broušeného skla, hutní tvarování skla, tvarování, malování a leptání skla, rytí skla, umělecké sklenářství a nejnovější studijní obor design skla.

Vybavení školy pro praktickou výuku

Vzdělávací nabídce odpovídá i materiální vybavení školy pro odbornou výuku praktickou i teoretickou.

Škola má sklářskou školní huť. Současná kapacita hutě umožňuje tavit několik druhů skloviny a využívat různé druhy tvarovacích technik a technologií. K dispozici je 6 sklářských pánví, tunelová i komorové chladící pece, nahřívací pícky a potřebné sklářské nářadí. U školní hutě je rovněž dílna na výrobu sklářských forem. Školní huť je jedním z nejmodernějších a nejlépe vybavených pracovišť tohoto druhu v regionu.

Pro obory zaměřené na broušení skla jsou k dispozici 2 dílny pro vybrušování skla s 12 stroji, 2 brusičské dílny s horizontálními brusy, pila na řezání skla, pneumatická bruska a 2 zařízení pro pískování skla. Jedna hladinářská a 1 hranařská dílna je vybavená 19 stroji a diapilou.

Rytecká dílna je vybavena ryteckými stroji umožňující práci na klasických kamenech i rytí na mědi, jedním ryteckým strojem na rytí na kameni a dvěma mobilními ryteckými stroji na předvádění. Dále je k dispozici zařízení na rytí ohebnou hřídelí a zařízení na pískování skla.

Pro malování skla jsou k dispozici 2 malířské dílny, 3 vypalovací pece, box na stříkání barev a zařízení pro pískování skla. K dispozici je dílna na tvorbu vitráží. Toto pracoviště bylo ještě rozšířeno o dílnu lehaného a spékaného skla se 2 řezacími stoly a 2 pecemi na výrobu ohýbaného a spékaného skla pro studijní obor zpracování plochého skla.

Vyšší odborná škola sklářská Nový Bor - foto 1Vyšší odborná škola sklářská Nový Bor - foto 2Vyšší odborná škola sklářská Nový Bor - foto 3


Člen Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR

  • AdresaWolkerova 316
    473 01 Nový Bor
    Česká republika
  • Telefon+420 487 712 211
  • Fax+420 487 712 228
  • EmailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Webwww.glassschool.cz

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo