Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu, ateliér Design keramiky
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu, ateliér Design keramiky - logo

Fakulta umění a designu

Katedra užitného umění

 • Přírodní materiály
 • Sklo

Katedra designu

 • Design keramiky
 • Produktový design

 

Ateliér Design keramiky / Fakulta umění a designu UJEP
vedoucí ateliéru: MgA. Antonín Tomášek / asistent: MgA. Iva Š. Tattermuschová

Od založení ateliéru Design keramiky uběhlo přes dvacet let. Pod hlavičkou Institutu výtvarné kultury (od 1993), později Fakulty umění a designu (od 2000) UJEP v Ústí nad Labem, byl až do března roku 2014 veden jeho zakladatelem, Doc. ak. soch. Pavlem Jarkovským po němž štafetu přebírá MgA. Antonín Tomášek.

VIZE

V ateliéru Design keramiky se nepracuje s hlínou, ale s obsahem. Smyslem studia je rozvíjet intelekt člověka působícího v oboru, který se zabývá všedními věcmi. Jsou to právě předměty každodenního použití, které formují společnost a jednotlivce – student (designér) by se měl naučit reflektovat dobové potřeby a nést zodpovědnost za to, jakým způsobem se podílí na ovlivňování životního prostoru. Jde o podstatnou a zároveň radostnou záležitost.

Cílem je příprava samostatně uvažující osobnosti, schopné vstřebávat okolní podněty jako nekonečný inspirační zdroj a vnímat široké spektrum sociální, konceptuální, výrazové a funkční roviny užitého umění a designu. Chceme, aby činnost navrhování nebyla jen formálním klouzáním tužky po povrchu. Úsilí by mělo vést k výsledku – užitnému produktu jako předmětu a prostoru pro imaginaci, spolehlivě zrcadlícím dobu a splňujícím nároky na funkčnost i krásu. Ctíme řemeslo, původní materiály a odkazy předešlých generací, ale na studenty hodláme být nároční a vyžadujeme, aby tohoto dědictví využívali zcela současným způsobem. Za samozřejmý považujeme zájem o nové technologie a světové trendy. Usilujeme o otevřenou mezioborovou i meziateliérovou spolupráci, protože vnímáme sílu v poznávání širších souvislotí a teamovové práci. Dáváme prostor myšlení, které je klíčem k pochopení smyslu vlastního úsilí a procesům, které mohou být cestou i cílem.

Ateliér Design keramiky sídlí v budouvě Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a zároveň disponuje realizačním centrem v Dubí u Teplic. Jedná se o strategicky umístěný objekt v sousedství Českého porcelánu a. s., se kterým existuje dlouhodobá spolupráce. Studenti tak mají možnost využívat jedinečné kombinace technicky vybaveného školního zázemí v přímé návaznosti na reálný svět průmyslové výroby. Realizační centrum ateliéru v Dubí u Teplic však nehostí jen vlastní studenty – je také otevřeno spolupráci s dalšími ateliéry a školami, kterým nabízí možnost realizace vlastních projektů. Zároveň je místem konání profesních workshopů a setkání, které bude nadále rozvíjet na mezinárodní úrovni.

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu, ateliér Design keramiky - foto 1Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu, ateliér Design keramiky - foto 2Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu, ateliér Design keramiky - foto 3


Člen Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR

 • AdresaPasteurova 9
  400 96 Ústí nad Labem
  Česká republika
 • Telefon+420 732 819 342
  +420 736 137 628
 • EmailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Webwww.fud.ujep.cz/design-keramiky
  www.facebook.com/designkeramiky

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo