Přední zaměstnavatel v regionu, firma LAUFEN CZ, loni zažila hospodářsky nejúspěšnější rok, hlavně díky vývozu do zahraničí. Teď chce rozšířit výrobu a prosadit se i na největším americkém trhu.
Nejstarší továrna svého druhu v Evropě oslaví brzy 140. narozeniny. Zažila Rakousko-Uhersko, během nedávné ekonomické krize byla blízko krachu. Teď firma nestíhá vyrábět a některé zakázky odmítá. „Měli bysme na tomto místě postavit novou výrobní halu, měla by být ve stejném designu a stejně vysoká jako budova skladu, a měla by to být taková fabrika ve fabrice“, uvedl Robert Šimek, výrobně-technický manažer.
Investice zhruba za čtvrt miliardy korun. Pece teď denně opustí přes 1000 výrobků. Firma chce produkci znásobit. Vyrobeno v česku – expedováno do stovky zemí světa. „Kusově největší exportním trhem je Německo, finančně největším exportním trhem je Rusko“, uvedl Ladislav Dvořák, generální ředitel. A tak přichází nová výzva, prosadit se s českými výrobky v Americe. Současný trend – důraz na úsporu vody. Některé národy ale vyžadují vlastní, často neobvyklý, způsob testování – zátěžový i průtokový. Toalety pro Singapur například musí umět spláchnout třeba hadr. Některé země jsou ještě náročnější, golfový míček se používá na testování pro Malaisii, Zlaté stránky na testy pro Austrálii, či sto malých kuliček pro Americký trh.
Do dvou let plánuje keramička přijmout až 160 zaměstnanců. Respirátory a špunty v uších jsou nezbytné pracovní pomůcky. Osm hodin slyší zaměstnanci jen monotónní hluk. Odměna na nezaměstnaností decimovaný region, nadprůměrných 26 000 Kč měsíčně.
Zdroj: Přepis rozhovoru pro Českou televizi, Filip Zdražil, Znojmo