Sklářským školám se opět začíná dařit a to zejména v libereckém kraji. Odvětví v tomto regionu sice v minulých letech zasáhla hospodářská krize, teď ale zájem o něj roste. A protože se daří sklářským firmám, hlásí se i více studentů na sklářské obory, a to i na učňovské – jejich absolventi na trhu práce teď chybí nejvíc.
Na učňovské obory se letos v Novém Boru přihlásilo 28 dětí, celkem se jich tu řemeslo učí zhruba šedesát. Např. obor rytí skla se zde pro malý zájem obor neučil tři roky. Loni a letos se kurz podařilo opět naplnit. „Sklářské firmy, které přežily recesy, teď potřebují mladé řemeslníky, protože ti staří odešli do důchodu a ti mladí určitou dobu nebyli“, uvedla Ilona Jindrová, ředitelka VOŠ sklářské a SŠ Nový Bor. Škola ovšem nenabízí jen řemeslné obory, ale i umělecké, např. design skla. A sklářský design je učební náplní i na umělecké průmyslovce v sousedním Kamenickém Šenově. Před pěti lety se měli obě školy slučovat, ale plán tehdy u veřejnosti i studentů narazil. Co se týká zaměření, si ale školy rozhodně nekonkurují. V Kamenickém Šenově otevřeli i nový obor - užitná malba, a na jeho rozvoj se teď chtějí zaměřit „Je to obor, který je tradičně umělecký, takže hlavní náplní bude zabývat se klasickými malířskými technikami“, uvedl ředitel SUPŠS Kamenický Šenov.
Zavedením nového oboru produktového designu reagovali na dopad krize i na umělecko průmyslové škole v Železném Brode, a původní obor – technologii skla – rozšířili na aplikovanou chemii. „Absolventi tím pádem mají širší možnost uplatnění nejenom ve sklářství ale i v další chemických oborech“, uvedla Zděnka Lastovičková – pedagožka a bývalá ředitelka SUPŠ Železný Brod. A pokud tento trend vydrží, sklářská tradice na severu nezanikne.
Celou reportáž můžete shlédnout na: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1178166979-tyden-v-regionech-praha/215411000390004-tyden-v-regionech