GLASS X MASS
GLASS X MASS Publikováno: 26. 11. 2014

Pod názvem GLASS X MASS od 28. listopadu najdou návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v prostorách Galerie Belveder několik stovek klasických i netradičních skleněných vánočních ozdob, včetně kouzelné vánoční okurky, která jim podle anglosaské tradice splní jejich přání.

Ze své unikátní sbírky vánočních ozdob vybralo muzeum vzory navržené například pro USA, Kanadu nebo Velkou Británii. K vidění budou pro nás nezvyklé okurky či brokolice, pestré varianty Santa Clause, figurky ze známých hollywoodských animovaných filmů nebo ozdoby s motivy známého řetězce s rychlým občerstvením. „Současná produkce pro USA bude zastoupena vánočními ozdobami firmy OZDOBA CZ“, informovala Dagmar Havlíčková, kurátorka výstavy.

Přehledné textové panely seznámí návštěvníka s historií českých vánočních ozdob, způsoby jejich výroby a dekorování a také s básničkou o kouzelné vánoční okurce, která se stala inspirací pro samoobslužný program k výstavě. Připraven bude i prodej vánočních ozdob nebo výpravné muzejní publikace „Skleněné vánoční ozdoby“, která se pro velký zájem dočkala svého druhého vydání.

A co že znamená tajuplný název výstavy „Glass X Mass“?  „Je to výsledek našich hrátek s angličtinou. Spojuje Glass (sklo) a Xmas (čteno krismes), tedy zkrácený výraz pro vánoce (Christmas), přičemž výraz „mass“, znamená, kromě jiného, velké množství. Zkrátka správné, nejen americké, vánoční šílenství“, objasňuje ředitelka muzea Milada Valečková.

Výstava Glass X Mass bude zahájena v Galerii Belveder ve čtvrtek 27. listopadu. Už od 13 hodin si návštěvníci budou moci vyrobit svou vánoční okurku a ozdobit jí muzejní stromeček. Od 16.30 pak uvidí pohádku o dvou sněhulácích a po ní se již otevře pestrý svět zámořských vánoc.

V rámci doprovodného programu výstavy proběhnou ještě v sobotu a neděli 27. – 28. prosince na hlavní budově muzea ukázky výroby a zdobení skleněných vánočních ozdob.

Výstava v Galerii Belveder bude otevřena až do 29. března, otevřeno bude vždy od čtvrtka do neděle odpoledne, mimo Nového roku (1. 1. 2015), kdy bude zavřeno.

 

Něco málo o muzejní sbírce vánočních ozdob

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spravuje dnes největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě, která čítá více než patnáct tisíc předmětů. Přitom až do roku 2000 obsahovala pouhých několik desítek historických perličkových, balotinových a foukaných ozdob. Tehdy získalo muzeum darem od firmy Jablonex část komerčně nevyužitelné vzorkovny vánočních ozdob z 60. – 90. let minulého století. Na počátku roku 2008 její nástupnická společnost Jablonex Group věnovala muzeu celou aktuální vzorkovnu, poté co skleněné vánoční ozdoby vyřadila ze svého výrobního i obchodního programu (2006/2007).

Muzejní kolekce skleněných vánočních ozdob je pozoruhodná nejen co do počtu předmětů, ale též množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů. Vedle standardní nabídky jsou v souboru zastoupeny též vzory a exkluzivity navrhované na zakázku konkrétních firem.

 

A jaká že básnička se o vánoční okurce říká…?

Chcete-li začít zvyk nekonečný

okurka ze skla je příběh vděčný.

Noc před Vánoci na strom se věší

tajně, když spánek vše živé těší.

A brzy ráno, kdo první ji spatří

tomu pak dárek pro nálezce patří.

Každý rok mohou okurku hledat

rodiče s dětmi a třeba i děda.

 

Christmas Pickle Poem (Básnička o vánoční okurce)

To start a tradition that will surely last,

Here's the story about the pickle of glass.

The night before Christmas, it's hung on the tree

While everyone's sleeping, it's done secretly.

And on Christmas morning, when you arise,

The first one to find it will get a surprise!

A family tradition for all to share,

You'll look for the pickle year after year.

 

Zdroj: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo